2011. dec. 29.

The Checklist All Facebook Pages Absolutely Must Have

Jasper Krog @ edelman digital

Creating a successful Facebook page requires more than just a few clicks. There’s so many things to consider, it’s difficult to stay on top of it all. But we’ve got just the thing for you: A checklist. Print it out or save it on your computer so you can check off tasks once you’ve completed them.

Nescafé Promo Sci-Fi ...helyett


A posztot, amit a kedves olvasó keres, töröltem.

A poszt , a Nescafé esetre építve egy összeesküvéselméletről szólt (figyelmeztetve az olvasót, hogy az írásban foglaltak nem bizonyíthatóak és lehet, hogy nulla a valóságalapjuk). Aztán az ügynökségi oldal megkeresett és hosszan elbeszélgettünk (fontos, hogy indulatok nélkül, komolyan véve egymás érveit történt a beszélgetés). Néhány ponton sikerült meggyőzniük és ennek megfelelően korrigálni kezdtem az írást. De végül úgy döntöttem, hogy deaktiválom a teljes posztot. Ezzel persze vesznek azok az érvek és tények is, amiket fontosnak tartok és amelyek nem képezték a beszélgetés tárgyát, de ezt nem érzem problémának. Mindössze egyetlen gondolatot osztanék meg az elmélkedésből:

A motor oktatóm mondta anno:
"Ne a KRESZ szerint vezess, hanem úgy, mintha mindenki az életedre törne. A temető tele van olyan sírokkal, amire az van írva, hogy nekem volt elsőbbségem."
A Nescafé és néhány blog folyamatosan a KRESZ szabályait magyarázta (és magyarázza azóta is), annak ellenére, hogy már ásták a Nescafé sírját és kivésték a fejfáját.
Még ha igazuk is van, ennek semmi értelme nincs és nem volt, inkább csak erősen kontraproduktív.

Könnyebb lett volna pár lépéssel a baleset előtt körülnézni, hogy kikerüljék a szabálytalanul közlekedőt, akár a KRESZ szabályzását figyelmen kívül hagyva. Megúszva ezzel a 30 napon túl gyógyuló sérülést.
Sőt, a Nescafé ünnepelt hős is lehetett volna, ha mindezt akrobatikusan hajtja végre.

Ennyi a tanulság.

2011. dec. 20.

SOCIAL > MEDIA 2. - A Nescafé sztori

Szinte napra pontosan két éve történt, hogy világhíres lett egy magyar social media melléfogás. És most itt a következő, egy sokkal mélyebb pöcegödörrel, a Nescafé Facebook promóciója.

A két eset között azért van egy óriási különbség:  A Vodafone-t csak itthon zúzta a nép haragja, a magyar Nescafé miatt viszont a nemzetközi felületeket is komoly kár érte. És ezt a HQ-ban nem fogják megköszönni...

(Ha a mélyen tisztelt olvasó még nem ismeri az alapsztorit, akkor kezdeje ezzel a cikkel)


A poén az, hogy alapvetően egy nagyon szerethető pályázatról van szó, aminek messze nem kellett volna botrányba fulladnia. Hogy mégis megtörtént annak alapvetően a social media megértettségének hiánya az oka.

Először is meg kell érteni azt, hogy a Facebook nem a cég vagy a márka oldala. Az egy magán site az Államok területén bejegyezve, ahová a tulajdonosok ingyen engedik be a cégeket. Teszik ezt abban a reményben, hogy az ott szórakozó magánemberek adatai és a könnyű kapcsolatfelvétel lehetősége van annyira értékes a márkának, hogy az oldalon hirdetésre is fog költeni.
Az oldal tehát nem magyar és a magyar törvények semmit nem érnek azon a felületen. A promóciókat nem a magyar reklámtörvények szerint, hanem elsősorban a Facebook promóciós guideline-ok szerint kell szervezni. (Azért persze nem árt a magyar törvényeket is betartani.)

Azt is látni kell, hogy amikor már egy ekkora tömeggel találkozik a márka (3.6 millió magyar felhasználó), akkor jobb, ha nem csűri-csavarja a játékszabályokat és a korlátozó szabályzásról a megengedő szabályzásra vált. (Persze a céges jogászok túlnyomó része már az előző pontot sem érti, de ezzel a ponttal aztán már végképp nem tudnak megbírkózni. Legalábbis ez a személyes tapasztalatom.)

Fontos, hogy a felhasználónak mindig igaza van. Ő a király, akinek a kegyeiért minden nap meg kell dolgozni. El kell viselni a hisztijét, a demagógiáját, a kicsinyességét, a rágalmait és a pökhendiségét. Ezt a békát pedig a marketingeseknek kell megtanulni lenyelni és kerülni kell minden konfrontációs lehetőséget.

Az is fontos, hogy a social mediában egy kampány sosincs kész. A szabályok naponta újraíródhatnak, jönnek mennek a lehetőségek és a márkának folyamatosan reagálni kell az adott helyzetre. Azt el kell felejteni, hogy Q1 aktivitás, Q2 promóció, stb. A jelenlét folyamatos, ráadásul 0-24, 24/7. És ezelől nincs menekvés, se hajnal kettőkor, se a karácsonyi vacsora alatt, se a halottak napján.

No de mit is vétett a Nescafé?
Felülről szabályozott és alábecsülte a 47 ezer lájkoló erejét. Sőt, nem vette észre a 47 ezer lájkoló értékét, amit zseniálisan ki tudott volna használni. Percek alatt igaz hero lett volna a márkából. Már ha ügynökségi és ügyfél oldalon ezt észrevették volna. Ehelyett viszont azt merték mondani, hogy a pályázónak nincs igaza ...és az már teljesen irreleváns, hogy a szabályok szerint kinek van igaza.
Érdemes elolvasni az index cikkének beposztolására kapott kommenteket (a törés után. Sőt a cikk végén már UPDATE is van):

2011. dec. 5.

Judgement Page menni Európa

A hétvégén elindult a Rebel Rouse megújult közösségi márkabírósága, a Judgement Page 2.0.
Az ötlet eredetileg hobbi projectnek indult, aztán nemrég 8 országos megbízás lett belőle.


Történt ugyanis, hogy a Mindshare egyik vezető munkatársa egy európai Mindshare meeting kávészünetében megemlítette az alkalmazást, mire a beszélgetőpartnereknek járni kezdett az agya. (Ezúttal is köszönjük Szilárdnak a lehetőséget.) Úgy gondolták, hogy a rendszer van annyira érdekes, hogy PR és reklámcélokra is hasznosítható, illetve a szavazatok mennyiségétől függően az eredmények egyfajta jelzésként foghatóak fel az egyes márkák erejét illetően.

Az alkalmazást megvették volna úgy is, ahogy volt, de ha már eladásra került a menyecske, kicsinosítottuk egy kicsit és bővítettük pár funkcióval.

  • Személyes profilt alakítottunk ki, azaz már mindenki láthatja, hogy a felvitt márkák és párbajok közül mennyit ítélt meg.
  • Megjelentek a deeplinkek. Azaz az egyes párbajok és márkák direkt linkkel megoszthatóak és mellettük vagy ellenük további ítéletek gyűjthetőek.
  • 7 nyelven használható az alkalmazás.
  • 8 ország, egymástól teljesen független márka adatbázisában nyilváníthatunk véleményt. (Ausztria, Svájc, Németország, Csehország, Szlovákia, Románia, Lengyelország és Magyarország). Ezzel például a két vagy több ország között ingázók, vagy a határon élők újabb lehetőségeket kapnak tapasztalataik visszajelzésére.
  • A rendszer mögé olyan analitikát építettünk, amely nem csak az adott ország eredményeit mutatja be, de segítségével az országok adatai hasonlíthatóvá válnak, illetve globális statisztikákat is készíthetünk.
  • A listázásokat és a navigációt UX szempontból optimalizáltuk.
A jövőben a rendszert további funkciókkal tervezzük bővíteni
  • Megvizsgálhatjuk majd, hogy ítéleteinket egy másik felhasználóéval összehasonlítva mennyire hasonló vagy különböző a véleményünk, azaz mennyire vagyunk egy hullámhosszon.
  • Tervezünk egy felületet, ahol a kártyajátékokhoz hasonlóan játszhatunk a márkákkal és a párbajok eredményével.
  • Egy márkarangsort is tervezünk, amely az ítéleteket, a bárbajok eredményét, a userek személyes adatait elemezve jön létre és változik valós időben.
Az alkalmazás itt próbáható ki, vagy a Kreatív Facebook oldalán a menüből választva.

Dove Ünnepnaptár

Egy igazán komplex üzenetküldő alkalmazással jelentkezett a Dove az ünnepekre. A neten, illetve a Facebookon fellelhető hasonló üzenet- és jókívánságküldő naptáralkalmazások funkcióit egy felületre gyűjtötte, sőt bővítette azokat, például a videoüzenettel.


De milyen problémára nyújt megoldást ez az alkalmazás? (Ami nem lájkgyűjtő és nem nyereményjáték.)
Arra, hogy a Facebookon regisztrált ismerőseinknek mikor van a születésnapja, a Facebook automatikusan felhívja a figyelmünket. De itt jön a rengeteg de...

Pár évvel ezelőtt évente 5-10 ismerősünknek küldtünk emailt, vagy köszöntöttük őket telefonon... pusztán azért, mert kb. ennyit tartottunk számon. De amióta a Facebook ezt automatikusan számon tartja helyettünk, ezeknek az édes kötelességeknek a száma is megsokszorozódott. És mivel már 10 ismerős esetében is feladat különbözni és személyre szabott köszöntést készíteni, az átlagosan 100-nál is jóval több alkalom esetében ez 100-szor nehezebb is.

Probléma még, hogy az időnk nem lett több, csak egyre kevesebb. Tehát jó, ha van egy olyan segítségünk, amivel egyszerűsíthetjük a köszöntés procedúráját.

Az is fontos, hogy a Facebook regisztráltakon kívül is vannak ismerőseink, illetve alkalmak, amire a Facebook nem tud minket figyelmeztetni. Ezeket az alkalmakat mindenfelé szétszórva, fejben, fecniken és mobil segítségével próbáltuk nem elfelejteni. Pedig egy házassági évforduló vagy az anyák napja valószínűleg fontosabb, mint a legtöbb ismerősünk születésnapja.

Az alkalmazás rengeteg szolgáltatást ajánl, de talán a legfontosabb a hiánypótló személyes videoüzenet funkció, ami annyira egyszerű, hogy a nagymamám és a kishúgom is képes használni, és aminél személyesebb már csak egy személyes találkozó lehet.

Bár a kezelőfelület enyhén márkázott, a kiküldött jókívánság nincs brandinggel terhelve, így spam érzés nem alakulhat ki.

Érdemes kipróbálni

2011. dec. 4.

Dove - Egy Élet, Egy Lépés

Létrehozni egy márkaoldalt a Facebookon 5 perc. Felcicomázni, elhelyezni néhány grafikus tabot és kidobálni néhány posztot órákban mérhető munka. Ezres nagyságrendben lájkolókat gyűjteni, csak a mennyiséget célul tűzve, 1-3 hét. A minőséget és a relevanciát is figyelembevéve (lehet ugyanennyi idő alatt is, de) egészségesebb ezt hónapok alatt elérni.

Átlagosan kb. ez az a szint, amit a márkák ma Magyarországon közösségi médiában teljesítenek.
Aztán ott vannak azok a ritka kivételek, akik valódi dialógust folytatnak, insightot gyűjtenek és releváns tartalmat szolgáltatnak. Sőt akad, aki CRM-et is.

A Dove azon márkák közé tartozik, akik a lájk halmozás után az érzelmi kötődés kialakítására és erősítésére is szántak büdzsét. A szokásos posztokon túl, minőségibb és közvetlenebb módon szerették volna megközelíteni a magyar nőket és ezáltal közelebb hozni őket a márkához, amely idén a Care és a Beauty kommunikációs pillér mellé behozta a Happiness vonalat is.
Csakhogy a Happiness Amerikában kissé mást jelent, mint itt Európa közepén a vérverítékes hétköznapokban. Az új pillér itt egy olyan túlígéret, ami pont nem segít a célcsoportnak abban, hogy azonosulni tudjon a márkával, ezért a szó jelentését relatívan kezdtük el kezelni.

A kissé tinis, kissé vigyoris, kissé öncélú boldogság helyett, egy mélyebb, elérhetőbb és a célcsoportot inspiráló üzenetre volt szükség.
Ha abból indulunk ki, hogy az átlag magyar nő nincs kibékülve magával, nincs önbizalma, nem szeret a tükörbe nézni, akkor a megoldás adja magát: ha valaki egy picit jobban érzi magát a bőrében, az látványos változást eredményezhet. Ha valaki egy picit is többet törődik magával (akár fizikailag, akár a lelkével) az megszépül. Tehát valójában elég csak apróságokat megtenni magunkért és a hatás azonnal láthatóvá válik az ember viselkedésében is.

A feladat megoldásaként olyan, mások számára erőt és inspirációt adó történeteket kerestünk, amelyek azokról a hétköznapi nőkről szólnak, akik valamit már megtettek magukért. Olyan dolgokat, amelyektől nem lettek gazdagabbak, nem kerültek be a hírekbe, és amikről talán a közvetlen környezetük sem tud. Az eredményt viszont mindenki láthatja és érezheti rajtuk, illetve ők maguk egyel jobb érzéssel és eggyel büszkébben, eggyel boldogabban néznek a tükörbe.

A történetek szereplőivel kizárólag a közösségi médiában megjelenő filmeket forgattunk, amelyekben a főszereplők maguk mesélik el a történeteiket és a változás eredényét.

A filmeket eddig több mint 6000-szer töltötték le.

2011. dec. 1.

What's On The Horizon For Social Business?

Mindenképpen érdemes megnézni az alábbi két videót, hogy egy picit jobban megértsük a közösségek működését és hogy kicsit messzebbre lássunk; túl a lájk halmozáson, a magázódó sajtóközleményen és a direkt termékkomunikáción.

Fontos, hogy érezzük mennyire érzékeny ez a terület, ahol az értékes felhasználót minden más jobban érdekli, mint egy következő "Melyik termék vagy te? Nyerj egy passtartót!" tipusú kvíz.
Fontos, hogy elkezdjük komolyan venni azt, hogy ezzel a területtel folyamatosan kell foglalkozni, ráadásul nem úgy, ahogy mi gondoljuk, hanem ahogy a közösség igényli.

Az alábbi interjú és TEDx előadás egy olyan kreatívigazgató és stratégiai tervező interpretációja a közösségi világ működéséről, aki minden kommunikációs eszköznél komolyabban veszi az "earned" típusú médiafelületeket: David Armano


2011. nov. 20.

Microsoft AdSense "serial kódok": csillagos ötös

Nem gondoltam, hogy valaha így fogok minősíteni egy Microsoft hirdetést, de a mellékelt Google megjelenés tényleg csillagos ötös. Remélem, hogy ez a fajta célcsoport és üzenet+touchpoint megértettség nem kivétel, hanem a változás kezdete. (...azért még így is nehéz lesz feledtetni az ultraciki és gyermeteg "eredetivagyok" kampányt, főleg a húsvéti promóciót, ami a teljes megnemértettség és hatástalanság lexikális példája volt.)

A hirdetés nagyon jó példa arra, hogy jó kezekben a kis büdzsé nem egyenlő az ablakon kidobott pénzzel. És bízom abban, hogy ha létezik a Microsoftnál nagyobb büdzsé is, az hasonló megértettséggel lesz elköltve.


Berta lászló kollégámnak köszönöm a screenshotot.


Update:

Hogyan kommunikáljuk a Hotmailt úgy, hogy legyen esélye a Gmail ellen?
Így. (Nem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik)
Újabb csillagos ötös Microsoft headline. Benne van minden, benne van a megértettség.
Nem agresszív, nincs túlígéret, nincs felvágás, mégis megmozdítja a kíváncsiságot, miközben semmit nem mond a szolgáltatásról.


2011. nov. 17.

Három betű: POE - Paid, Owned, Earned

ATL tender, BTL konferencia, TTL kampámy... Régi korok hárombetűs mementói, amikor még valami érthetetlen oknál fogva azt gondolták a marketinggel foglalkozó szekemberek, hogy fizikai megjelenés és vásárlásának módja szerint kell kategorizálni a kommunikációs felületeket.

A rendszer hibás mivolta már akkor világos, ha az amúgy egy kategóriába sorolt TV, kültér, magazin és rádió hirdetések kontakt- és hatásmechanizmusába belegondolunk. Annyi talán igaz a hasonlóságból , hogy ezekért a médiamegjelenésekért fizetünk és egyoldalú, azaz monológ tipusúak. De hogy azonnal ellent is mondjak: egy bolti POS is monológ és fizetünk a megjelenésért. Totál káosz ez a kategorizálás, miközben mindig lehet úgy csűrni-csavarni a magyarázatot, hogy  tisztának tűnjön.

Az egész tévedés a 100 évvel ezelőtti, első médiacégek miatt alakult ki, akik ügynökként házaltak a felületekkel és az eladott médiafelületekre extra szolgáltatásként maguk készítettét a kreatívot is (innét az ügynökség elnevezés) ...és ugye csak arra készítettek kreatívot, ami fizetett médiafelületre készült, azaz húztak egy "vonalat". Mindössze ennyi volt a rendszer alapja.
(Aki részletesebben szeretné megismerni a definíciókat, az klikkeljen ide)

Sokáig erőltette a szakma (és erőlteti ma is) ezt a kategorizálást, miközben kommunikációs stratégia csak egy van, márkapozíció csak egy van, üzenet csak egy van, stb. És tévedés ne essék, a kommunikáció stílusa és az interakció formája felületenként más lehet / másnak kell lennie (akár igen erőteljesen is különbözhet), de a "take-out" mindig egy és ugyanaz marad. Azaz valójában csak az egységes kommunikációs tervezés lehet hatékony.

2005-ben "feltaláltuk" az újabb hárombetűs definíciót az FTL-t. Egyesek szerint (találóan) ez a Fuck The Line! rövidítése, de mi anno úgy értettük, hogy Free The Line! Azaz egyetlen ügynökség tervezze, és kezelje egységben a kommunikáció összes kreatív kivitelezését. Aztán kiderült, hogy még ez is kevés, mert a kommunikációs stratégiából, a koncepció és a kivitelezések tervezéséből a médiát sem lehet kihagyni. Főleg ha digitális médiáról beszélünk, amikor a kreatív tartalom és a felület is technológákon (és azok limitjei között) működnek.

Ezt a gondolkodást 2010-ben sikerült megvalósítanunk a Rebel Rouse-nál, és ma már rutinból így működünk (az idei Effie szerint nem is rosszul). Ami pedig a kategóriákat illeti, kizárólag POE elven kezeljük a kampányban felhasznált felületeket, tartalmakat és hatásmechanizmusokat.

A POE elvnek annyi köze van a vonalhoz, mint Edgar Allan Poe-hoz (ahogy ezt Barnóth Zoltán barátom és előadótársam a Corvinuson mindig elmondja). A betűszó a Paid, Owned, Earned szavak kezdőbetűjének rövidítése és a kategóriák legegyszerűbb definíciója pedig a következő:
  • Paid - amikor a márka fizet a csatorna használatáért
  • Owned - amikor a márka teljes és kizárólagos kontrollt gyakorol a csatornán
  • Earned - amikor a fogyasztó válik csatornává


A csatornák részletesebb bemutatására az MEC Interaction készitett egy videót, ami igen jól mutatja be a rendszer lényegét.



Barnóth Zoltánnak, az MEC stratégiai igazgatójának köszönöm a videót.

2011. okt. 19.

EFFIE 2011 - Két arany és a platina a Rebel Rouse reklám- és médiaügynökségé

Egyrészről a blog témája, másrészről a személyes érintettség miatt mindenképpen van helye egy, a múlt héten lezárult, jubileumi Effie reklámverseny eredményéről szóló posztnak. De pont a pezsgőbontós személyes érintettség miatt a hivatalos sajtóközlemény leadása tűnik a legkorrektebb megoldásnak.

Nos, hát ez történt múlt pénteken:

EFFIE 2011 – 36 kampány kapott díjat A jubileumi 10. magyarországi EFFIE-gálán a leghatékonyabb kampánynak kijáró platina díjat a Volkswagen Amarok –Falka c. kampánya (Rebel Rouse ügynökség) kapta. 11 Arany, 14 Ezüst és 11 Bronz EFFIE-vel ünnepelte a magyar reklámszakma a marketing Oscarnak is nevezett EFFIE 10. hazai megmérettetését. A neves hirdetési és médiaszakemberekből álló zsűri 59 pályaművet juttatott a döntőbe, közülük 36 kampány alkotói, azaz a megbízók és a reklám-, ill. médiaügynökségek kaptak díjat 2011. október 14-én a Nemzeti Színházban megrendezett jubileumi EFFIE Díjátadó Gálaesten.  Az abszolút győztes, a legjobb a legjobbak között, vagyis az idén leghatékonyabbnak talált kampányt a Rebel Rouse Kft. készítette a Porsche Hungáriának, mint megrendelőnek – a Platina EFFIE-t az Amarok falka online kampány nyerte. 
Az évtizedes magyar múltra visszatekintő EFFIE-t a Reklám Világszövetség Magyar Tagozata és a Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége (MAKSZ) rendezi, és olyan kampányok jelentkezését várják, amelyek a kiírást megelőző év eleje és a kiírás évének május 31. közötti időszakban magyarországi médiumokban kerültek bemutatásra, valamint, amelyeket korábban még nem neveztek az EFFIE-re. A hazai fejlesztésű, világszínvonalú szoftver segítségével zajló elbírálásban közel 100-an vettek részt, a zsűrizés kétnapos volt. A zsűritagok első körben a hatékonysági esettanulmányokat pontozták az EFFIE szigorú szempontrendszere szerint, majd a döntőbe jutott kampányoknak a második fordulóban már a kreatív anyagát is értékelték a felkért szakemberek. A végső pontszám kialakulásánál az előbbire adott pontok kétszeres, az utóbbira adott pontok egyszeres súllyal számítanak. Ez is mutatja, hogy az EFFIE a hatékonyságról szól, nem kreatív verseny. 
A díjakat ez alkalommal is a tavalyi győztesek képviselői, a két szervező szövetség elnökei –DR.Pócsik Ilona és Aczél László- valamint a 4 főtámogató vezetői adták át. Idén a legtöbb díjat az ACG, az OMD, és a Young & Rubicam vihette haza. 
A 10. EFFIE támogatói voltak:Axel-Springer, MTVA, Sanoma Média Budapest, R-time, Kreatív, Népszabadság, Brandtrend, RentIT, Papyrus, Copy General, Orient21, Sign, Orlando Collections, Múlt-kor, Törley.



2011. aug. 17.

Google+ What it is and what it means?

"Who would have predicted, just two months ago, how quickly Google+ would take off?
Its features and execution are compelling. Many in social media are very actively engaged on the platform and there are no shortages of either suggestions or predictions on future functions and features. 22squared has released a clear, concise presentation — Google+: What It Is and What It Means — that provides a functional overview of Google+ addressing social media users and brands that want to know what’s in it for them. Author Justin Oh also offers insights on the marketing implications of Google+."

from Social Times
(nem összekeverendő az azonos nevű magyar oldallal)

 

2011. aug. 11.

Social Memories - új fogalom született

A napló írás már nem divat, pedig az embernek már huszonévesen is létezik az igénye a részletes emlékezésre. Főleg, hogy ma egy hét alatt történik annyi esemény, ér annyi impulzus egy embert, mint 150 évvel ezelőtt egy év alatt sem.


Vannak filmek, amelyek a jövő olyan találmányairól szólnak, amelyek a szembe építve vagy az agyhullámokra kapcsolva rögzítik az ember minden pillanatát. A legismertebb ezek közül a 2004-ben készült The Final Cut, Robin Williams, Mira Sorvino és James Caviezel főszereplésével. De valahogy mégsem ebbe az irányba mutatnak az ilyesfajta igényre fejlesztett megoldások. Sokkal inkább az Eric Stoltz és Esai Morales főszereplésével futó Caprica sorozat ötlete tűnik megvalósuló jóslatnak.


A sorozatban halott emberek élnek tovább a virtuális térben, a hálózatban felgyülemlett részletes és töménytelen mennyiségű személyes adathalmaz alapján megalkotott kópiaként. Az adatok mennyisége, minősége és részletessége ugyanis a sorozatban lehetővé teszi, hogy nem csak az adott személy megörökített pillanatait, hanem a személy viselkedését, gondolkodását és intelligenciáját is lemásolják.

Ma még természetesen nem tartunk ott, ahol Caprica lakói, de közelebb vagyunk egy efféle technológiához, mint gondolnánk.

A Facebook több tízezer szerverében 2004 óta gyűlnek az adatok a regisztráltak életének minden digitálisan átadott mozzanatáról. És ne legyen kétségünk arról, hogy a többi közösségi rendszer a YouTube-tól, a Messengerig, szintén ment mindent, amit csak lehet.

Egyre többet lehet olvasni arról a problémáról is, hogy egy halott regisztrált accountját hogyan lehet megszüntetni és adatait védetté nyilvánítani. Átadhatóak-e a hozzátartozóknak ezek az accountok, vagy az akár komoly családi problémákat is okozhatna, esetleg sértené a méltósághoz való jogot?
Mivel eddig nincs általánosan elfogadott megoldása a problémának, a halott userek "tovább élnek" a közösségi rendszerekben, lehet nekik emailt küldeni gmailre és posztolják az automatikusan beállított születésnapi és karácsonyi üdvözleteket.

Az elmúlt egy évben pedig már megjelentek olyan alkalmazások, amelyekkel ezeket a felgyülemlett adatokat egyben letölthetjük, és böngészhetünk a rég elfeledett, évekkel ezelőtti önmagunk státuszai, kommentjei és fotói között.

A sort a Facebook kezdte nem egész egy éve, amikor az account menübe felrakta a "download your information" funkciót, amelynek segítségével a user a teljes közösségi "életét" letöltheti egy összerendezett és kategorizált adatbázisként.


Aztán jött a Deutsche Post DHL alkalmazása, a Social Memories, ami már fel is dolgozza ezt a töménytelen adatot, amit aztán egy életrajzi album formájában ad át a felhasználónak.


Majd az Intel nagy húzása következett a sorban, a Museum of Me alkalmazás, amely filmet is készít a közösségi életünkről.



Mindhárom alkalmazás ultra virulens, mert a szolgáltatás olyan értéket jelent a felhasználónak, amely az alkalmazást készítő márka imázsának építésén túl, akár direkt hasznot is képes termelni.

Azaz a social memories jelenséggel nem csak kommunikációs szempontból érdemes foglalkozni, de üzleti szempontból is. Nem jóslat, hanem következmény, hogy már a közeljövőben ki fog alakulni egy új iparág, ami a social memories adatokat fogja hasznosítani ...illetve kereskedni fognak azokkal legálisan és illegálisan.

Update:

Lillának köszönöm a tizedmilliméterre idepasszoló TED előadás linkjét:

2011. aug. 10.

Lufi vagy ágyúgolyó? - Reflexió a Next Wave vitaindító írására


Néhány héttel ezelőtt a Next Wave stratégiai márkaügynökség egy vitaindító írást készített, amihez magyar kommunikációs gondolkodókat hívott meg vitapartnereknek. A megtisztelő felkéréssel engem is utolértek, amit örömmel fogadtam el, mivel akkortájt a Rebel Rouse üzleti tervezése miatt magam is sokat foglalkoztam a kérdéskörrel.
A reflexióm a Next Wave honlapján olvasható (a többi meghívott vitapartner válaszával együtt), de azok kedvéért, akik nem találkoztak az írásokkal, erre a blogra is kiposztolom.
Íme:

2011. júl. 21.

Egy lépéssel előbbre

Hogy hol tart a világ a digitális kommunikációban? Mindig egy lépéssel előbbre, mint ahogy azt gondolod. Kreatívban ugyanúgy, mint technológiában. Az Aegis Media negyedéves összefoglalójából az derül ki, hogy a változások valódiak. Azaz nem holmi geekek által bepalizott márkák öncélú és drága mulatságáról szólnak, hanem milliók által használt, igényen és integráción alapuló, folyamatosan fejlődő sikertörténetek ezek.

Érdemes néha kinézni a dobozunkból, hogy lássuk, melyek ma az igazán friss és egyedülálló kreatív ötletek, technológiák, amelyek természetesen nem mellőzik a hatékonyságot és a tökéletes UX tervezést.

Íme:
  

2011. júl. 13.

Home Plus - Mérföldkő a kreatív sales-ben

A Samsung és a Tesco közös koreai hipermarket lánca, a Home Plus új kategóriát nyitott kreatív sales megoldásával. Áttörte a mára már unalomig ismert kommunikációs és sales technikákat, és létrehozta QR kódos virtuális áruházait.


2011. júl. 3.

Audi - Gázfröccsből szimfónia

Tudtátok, hogy a YouTube-on több tízezer olyan video van, amelyeket tulajdonosaik azért rögzítettek, hogy megmutassák az autóikból azt, amibe a leginkább szerelmesek: az autójuk hangját? És bizony ebben az óriási mennyiségben az Audi motorhangok jelentős számban képviselik magukat.




Ez adta az ötletet, hogy készítsünk egy olyan közösségi alkalmazást, ahol az Audi rajongók lementhetik és megoszthatják kedvenc Audi motorhangjukat.
Sőt, ha kedvük támad, akkor akár ritmust, zenét, dallamot is készíthetnek az Audi legfrissebb modell palettájának motorhangajaiból és effektjeiből (mint ajtóbecsapódás, ablaktörlő, kézifék visszajelző, stb.)
Az elkészített hangsorokat aztán a felhasználók letölthetik a computerükre, vagy akár telefonjukra, hogy csangőhangként használják.



Az alkalmazás természetesen a trendeknek megfelelően közösségcentrikus, így minden kapott és készített tartalom megosztható, illetve egy egyszerű Facebook ID regisztrációval érhetőek el az alkalmazás szerkesztő funkciói.

De a történetnek ezzel még nincs vége. Hamarosan egy nyereményjáték is indul az Audi Sound Studio főszereplésével. Figyeljétek az Audi Facebook rajongói oldalát.



Az Audi közösségi kommunikációját és alkalmazásait a Rebel Rouse készíti.

2011. máj. 26.

LG Optimus - Az elemi eszköz

Ki ne emlékezne a filmtörténet legbátrabb kihallgatás jelenetére? És a keresztbe tett lábak cseréjén kívül emlékeztek még arra is, hogy Catherine Tramell ügyes válaszainak köszönhetően szabadon távozhatott a rendőrörsről...?




Nos, az élet úgy igazi, ha mindenre van válaszod. Legalábbis ezt állítja az LG Optimus okostelefon sorozata, amit az LG májusban indított online kampányával be is bizonyít.

2011. máj. 15.

Paul Isakson: Stop Campaigning. Start Committing.

Heidi Hackhemer - ideas idea ideas

Strategy talk with Miami Ad School


View more presentations from hackemer

Egy zseniális LinkedIn kampány: Volkswagen Passat Linkeduit

Van-e annyira full extrás a profilod, mint egy új VW Passat? Hívd ki az ismerőseid (profilját) és meg is nyerheted az autót.

Ritka jó ötlet, a célcsoport szempontjából legjobb felületen, a legmagasabb szintű UX tervezéssel és technológiával, szórakoztató 3D grafikával. Az első komoly kampány és app, amit a LinkedIn API-ra írtak.
Egy hibája van: nem lehet feltölteni arcképet, csak webcam-en keresztül.

WPP BrandZ Top 100 2011

BrandZ Top 100 Most Valuable Global Brands. Download full report

BrandZ, the most in-depth and actionable study of brands ever undertaken, helps you maximise the rate of return on your brand investments. The BrandZ website contains the published, extensive results of over 650,000 people who were quizzed across thirty-one countries, comparing over 23,000 brands. The information gathered paints a portrait of how brands perform financially, how they are perceived by the public, which category of brand they correspond to and furthermore what their potential for growth is.



2011. máj. 8.

NKN - A hajszál


Örömmel fogadtam el a Nagy Kreatív Nap felkérését egy mikroprezentációra, mert a brief szerint nem valami öncélú avantgard művészettel kellett hanyattlökni a közönséget, és nem is a számok vagy grafikonok alapján kellett bizonyítani a kreativitás létjogosultságát a reklámban. A meghívott előadóknak a szívükhöz aktuálisan legközelebb álló kampányt kellett bemutatniuk ...no persze a Nagy Kreatív Nap fő üzenetének megfelelően, a hatékonyság szempontjából. Bár volt előadó, aki erről látványosan nem vett tudomást. Sőt... (Nem tudom mennyire vicces vagy cool egy ilyen felkérésre úgy kiállni, hogy az illető nem ismeri a prezentált márka kompetítorait, legfőbb termékelőnyét, üzeneteit, márkaesszenciáját, kampányának céljait, eszközeit és eredményeit. Mindezt tetőzte azzal, hogy erre még rettentő büszke is volt. Az illető titulusa szerint egyébként stratégiát (is) tervez. Azt gondolom, hogy felesleges leírnom, hogy mitől volt ez számára erősen kontraproduktív, mert a nézőtéren helyetfoglaló, általam is jól ismert ügyfelek értetlen és egykedvű arca megtette helyettem.) De térjünk a lényegre ezután a kissé hosszú zárójel után.

2011. ápr. 9.

David Ogilvy’s Four Problems of Advertising

Brad Shorr @ wordsellinc

In a preface to a later edition of his 1963 “Confessions of an Advertising Man“, advertising legend David Ogilvy identified four problems that threatened the survival of advertising. Although he wrote the preface in 1988, the problems are still very much with us.


2011. ápr. 8.

Change Integrated Poland - Mellrák megelőző kampány, férfiaknak

Nem vagyok meggyőzve a kampány hatékonyságáról, mert van az értékelésben egy nagy csúsztatás. Az a sejtésem, hogy a kivitelezési ötlethez írták a briefet, illetve kerestek valami relevanciával bíró ügyfelet, hogy elkészíthessék és versenyeztethessék a kampányt ...de az ötlet még ezzel együtt is vicces színfoltja a digitális kommunikációnak.



2011. márc. 23.

Volkswagen - Print Ad Test Drive

How do you persuade drivers of the benefits of a car, via print advertising? And without getting them to do a real-life test drive? Volkswagen in Norway addressed this by creating an app which allows users to 'test drive' the car within a print ad, using Augmented Reality.

The print ads appeared in some of Norway's most popular print publications. Having downloaded the app, readers held their phone over the print ad to make the car 'drive' and could test out three different features of the vehicle: Lane Assist, Adaptive Lights and Cruise Control

2011. márc. 7.

IKEA - Tégy rendet az asztalodon

Egy valóban márkán lévő, valóban márkaélményt nyújtó, valóban eredeti ötletet valósított meg az IKEA Magyarország (és Szlovákia és Csehország). Én még azt is meg merem kockáztatni, hogy az IKEA oldaláról letölthető alkalmazás hasznos. Segítségével ugyanis egyszerűen és átláthatóan "pakolhatjuk el" a számítógépünkben szanaszét és összevissza tárolt dokumentumokat. És mindenzt igen stílusosan tehetjük meg, az IKEA Expedit polcrendszerének és kiegészítőinek felhasználásával, miközben semmiféle reklámíz nem zavarja meg az élményt.

2011. márc. 3.

És akkor most rápörgünk a copcsyra!

Figyu, mi barátságos és közkedvelt copywriter bradák és sziszták töklaza figurák (a későbbiekben: figcsik) vagyunk ám. Kívül fiatalosak, belül meg, szívünk gördeszkás kalitkájában hangos szárnycsattogtatással fütyörész az ifjúság édes madara. Sz’al ha ügyfélhaver rároppan valami menő, bulis, tinédzserkiskamaszmanóknak kipattant prozséra vagy prodáktra, és bezúz a reklámcitybe egy briefkóval, akkor mi, copycsajok, copycsávók, copyfigcsik harminctól ötvenig kitoljuk az ujjunkból a haláli docokat meg pépétéket.

2011. febr. 13.

A ROI vajommmi?

Az előző post a márkakommunikáció hatékonyságának két legfontosabb mutatójáról a Return of Investmentről és a Return of Influence-ről szólt. Nem véletlenül. Ugyanis egyre többször szaladok bele a Facebookon (hol máshol?) olyan kampányok megosztásába, amelyeknél egyáltalán nem tudom felfedezni az aktivitás céljait, vagy hogy vajon melyik ROI-t szolgálhatja a kampánybüdzsé?

Örömmel venném, ha segítenétek megérteni ezeket.

Reminder: ROIx2

Definition: Return of Investment


"A performance measure used to evaluate the efficiency of an investment or to compare the efficiency of a number of different investments. To calculate ROI, the benefit (return) of an investment is divided by the cost of the investment; the result is expressed as a percentage or a ratio. The return on investment formula:




In the above formula "gains from investment", refers to the proceeds obtained from selling the investment of interest. Return on investment is a very popular metric because of its versatility and simplicity. That is, if an investment does not have a positive ROI, or if there are other opportunities with a higher ROI, then the investment should be not be undertaken."


BUT there is another ROI, the Return of Influence.

2011. febr. 9.

A Judgement Page már a Kreatív Facebook oldalán is

Ha egy furán hosszú új tabot fedeztek fel a Kreatív Facebook rajongói oldalán, akkor megtaláltátok a márkaítálő bíróság frissen megnyitott bejáratát.


Néhány napja újabb autómárkák összecsapásával is kiegészült a paletta.
Gyertek, ítéljetek!

2011. febr. 7.

INGO - Gól az első másodpercben

Zseniális húzás volt a Stockholmi Grey és Ogilvy ügynökségektől az új nevük beharangozó akciója. Gyönyörűen bizonyították profizmusukat a legfontosabb területeken: trendismeret, hatékony eszközhasználat, költségkímélő és jól célzó kivitelezés, letisztultság, stb.

Extrém gyors virulenciája köszönhető annak, hogy az alkalmazás megosztotta a pillanatot és a sikert az egyénnel. Legalábbis a résztvevők így érezték, de kétlem, hogy bárki is felfedezte magát a mikroméretű indexképek között ...már ha azok az indexképek egyáltalán valósak voltak és nem egy előre leszámolt és a bukást kizáró, megtervezett animáció darabkái. Annyi persze biztos, hogy a nevünket lekérte a rendszer, de hogy a továbbiakból mi igaz, azt soha nem fogjuk megtudni. Persze kit érdekel, ha belül érzed: ott voltál a nagy pillanatban és fontos téglaként segítetted felépülni a táblát, amiről a világ megismerhette az ügynükség nevét.
Hehhh... egy nevet?? És még csak nem is valami mindenki számára értékes dolgot, mint a globális felmelegedést megállító felfedezést, vagy az AIDS gyógyszerét ...csak egy négybetűs nevet. Ügyes.

Az alkalmazásnak köszönhetően, mindössze egyetlen nap alatt, az INGO minden szakmabelinek a fejében felkerült a térképre. Pedig az ötlet nem eredeti.
Létezik egy Dazed and Confused nevű magazin, akik nem is olyan régen, 2010 szeptemberben indították el a frissített weboldalukat, hasonló sikerrel. Az ötletük az volt, hogy csak csak akkor mutatják meg az új digitális felületet, ha azon egyidőben 10.000 user ácsingózik.
Nem kellett nagy kockázatot vállalni és összejött a 10.000 user, hiszen egy nagyon olvasott, trendsetter magazinról van szó. A premier óriási viszhangot kapott.

Ezt az ötletet fejlesztette élménnyé és varázsolta buktabiztossá az INGO. És bár az akció napokkal ezelőtt volt, az oldalon egy csúszka segítségével azok is megélhetik a pillanatot, akik lemaradtak róla.



2011. febr. 6.

Akiket csak a díj érdekel, avagy a Leo és az állásajánlata



Ok. Rendben. Ez a film jó. De ez csak a végkövetkeztetés, és valójában nem volt egyszerű erre a konklúzióra jutnom. Érdemes egy kicsit boncolgatni a filmet, mert sok elgondolkodtató tanulsága van a videonak. Ugyanis ebbe a munkába bele van sűrítve kicsiny országunk reklám-szakmai betegsége is ugyanúgy, mint a le- és elfojtott kreatív tehetsége is.

Az első másodpercekben megvetően vigyorogtam, mert eszembe jutott azoknak a filmeknek az első szerelős jelenetei, amiben mikrohullámú sütőket, futócipőket, villanykapcsolókat, vagy éppen fényképezőgépeket pakolnak, rendezgetnek és állítgatnak, hogy 10-15 másodperccel később egy rövid és bravúros performanszban mondják el a márkaüzenetüket.
Koppintást, sőt klisét kiáltottam magamban ...de aztán, amikor a film végére értem, rá kellett jönnöm, hogy a cél szentesíti az eszközt, és még ha nem is túl eredeti a technika, pont erre volt szüksége a Leonak.

Stratégiázzunk egy kicsit, hogy világos legyen, miért.

Leo Burnett target group, insights és benefit
Kezdő és gyakorló, fekete vastagkeretes szemüveges, trottyosgatyás, kócos wannabe kreatívok (Béla korrekt definíciója), kiknek a munka csak egy eszköz, hogy a színpadra kerülhessenek és ott elmorzsolhassanak egy ön- és cégünneplős könnycseppet.

Leo Burnett values and personality és a differentiator
Ezek a rubrikák ugyanazt tartalmazzák: Díjakat nyerünk. Többet, gyorsabban és elismertebb fesztiválokon, mint más ügynökségek.
(A hatékonyság, a piacismeret és az ilyesfajta értékek nem kapnak helyet a pozícionálásban. Ilyen jelzőket nem péerel magáról az ügynökség. És bár az elemzés végén erre a konkrét filmre igaz lesz a két jelző, azért a napi imázsba is bele kellene szőni, mert a végén még elhisszük, hogy a cég az ügyfelek helyett öncélúan csak a zsűrinek dolgozik)

Leo Burnett RTB
A Leo folyamatosan nyer díjakat. Ha bekerülsz a csapatba (még ha csak a kispadon üldögélsz is, vagy ha a recepción kapkodod a telefont), a nyertes csapatba fogsz kerülni. Még akkor is, ha egyébként napi 12 órában használhatatlan vackokat, vagy favágó munkákat csinálsz. A díjak dicsősége, büszkesége, felsőbbrendűsége át fogja járni az egész lényed és mámorító magabiztosságot fog adni neked.

Leo Burnett brand essence
Egyetlen tiszta gondolat: KREATÍV DÍJAK.


...és valóban ezt kommunikálja a film. Nem kellenek bennfentes információk, hogy lássuk: a kreatívok toborzásánál azért eggyel fontosabb volt, hogy maga a film majd self PR kategóriában díjképes anyag legyen.
A Leo Burnett ugyanis nem szenved hiányt a kreatív álláskeresőkben, hiszen ahogy az a pozícionálás RTB részében is látható, az ügynökség nyeri a díjakat, tehát vonzó a kreatívoknak. Aztán ott van a Leo AdCamp is, ami az ifjú talentumokat hivatott kiszűrni a tömegből. És ugye az is árulkodó, hogy a filmből azonnal készült egy angolnyelvű verzió is (...persze lehet, hogy a Miami Ad School végzősei miatt ;)

Ezek után már nem lehet kérdés, hogy a film kivitelezése, elemei, üzenetei betalálnak a célcsoportnak és megmozgatja azokat. Az sem kérdés, hogy a Leo Burnett márkáját tovább építi és tovább erősíti a spot. A film után valószínűleg mindenkiben az az érzés marad meg, hogy a Leo Magyarország első számú kreatív ügynöksége. Ennek az imázserősödésnek nagy vesztese lehet a DDB és teljes feledésbe taszít olyan, egykor ünnepelt és vágyott ügynökségeket, mint pl. a Laboratory.



Az mondjuk vicces, hogy egy díjnak mindenképpen benne kellett lennie a filmben, sőt a film több snittjében is, annak ellenére hogy ennek az egynek a hangja (sok más kihagyott díjhoz hasonlóan) csak egy halk és tompa koppanás. Gondolom kitaláltátok, hogy melyik az :D

2011. jan. 27.

Kleenex: Sírjunk együtt!

A Kleenex 2010-ben bevezetésre került 'Let it Out!' pozícionálásához készült egy képeslapműhely alkalmazás, amely az érzelmi kitörés, a sírva vigadás és a baráti együttérzés humoros oldalát fogja meg, és teszi lehetővé, hogy örömünkben, bánatunkban ismerőseink is osztozzanak..

Az alkalmazásban a Monchichi babától Zorróig, egy folyamatosan bővülő figura palettáról választhatunk főszereplőt, amelynek arca kicserélhető a készítő által feltöltött fotóra.



A megfelelő háttér kiválasztása után egy lehulló menűből választhatunk a kategóriákba csoportosított, előre megírt szövegekből, vagy ha azok között nem találunk olyat, amely megfelelően fejezné ki a bánatunkat, akkor a 'saját szöveg' menüpontban szabadon fogalmazhatjuk meg azt.


Ha ezzel végeztünk, nem is maradt hátra más, csak a megfelelően keserves zokogás kiválasztása, illetve a Kleenex hozzáadása, amibe kisírt szemünket és orrunkat törölhetjük.
Az így elkészült e-card küldhető és megosztható, hogy együtt sírhasson velünk mindenki aki szeret minket.

Az oldalra nem csak a folyamatosan bővülő alapanyagok miatt érdemes visszalátogatni, de azért is, mert a Kleenex időnként egy-egy nyereményjátékkal ösztönzi a képeslapok készítőit.
Egy ilyen játék 2010. december 19.-én már lezárult, de hamarosan egy újabb fog indulni, amiben azok nyerhetnek értékes szórakoztatóelektronikai cikkeket, akik a Kleenex Balsam kiszerelései közül választanak egyet a képeslapjukra.

2011. jan. 22.

Soap Creative: 2011 Digital Predictions

"Time again to dust off our crystal ball, tweak the physic powers, poke the giant octopus and attempt to predict what’s going to be hot in 2011."

Soap Creative: Facebook Brand Pages For Dummies

This isn’t the holy grail but rather a road-tested ’cheat sheet‘ for quick wins on your Facebook page.

2011. jan. 15.

Ahogyan nem reagálnak az emberek a reklámra...


No comment...

 



A folyamatosan bővülő, teljes gyűjtemény megtalálható ezen a linken.

Volkswagen: New Saveiro

Egy másik érdekes online Volkswagen megjelenés a brazil Almap BBDO-tól.



Volkswagen Amarok - Case Study

Az Almap BBDO is készített egy interaktív VW Amarok kampányt. érdemes megnézni.



Magyarországon a nemzetközi kampánytól függetlenül készítette kreatív koncepciót és kivitelezést a Rebel Rouse.

Subaru: Choose Your Own Angle

@digitalbuzz

Subaru Canada has launched a nice little piece of annotated YouTube video content for the 2011 WRX. They bolted on 4 HD video cameras for a real leg of the tall pines rally, then cut it into a 7 minute 4 angle annotated YouTube video that puts the viewing experience in the hands of each viewer, with the campaign content forming part of the whole “pure performance” strategy. One of the things I thought you guys would like about this video, is that it managed to max out the allowed YouTube annotations (supposedly a world first)! As you’ll notice, every frame in the video has 4x views, which means there are actually 3 additional annotation points for each frame, so that at any given moment in the 7 minute video, you can click onto any view and have that new angle synced pretty closely in near real-time!
Cool little experiment from DDB Canada.

Almap BBDO: Gol Airlines - Mobile Check in

Here is a pretty innovative banner ad from the guys at AlmapBBDO in Brazil for Gol Airlines. The banner ad challenged people to think about what it would be like to fly on your mobile phone. So users input their mobile number into the banner, seconds later they got a live call with flight instructions as the page transformed into a flying game controlled directly from your mobile. Users would fly the virtual plane across Brazil’s biggest travel website, throwing in a few tricks as the latest deals appeared with each destination they flew over. Flying was pretty easy, users touched numbers on the keypad to change directions and activate special manoeuvres. The ad finished by reminding customers that flying is easier when you check-in via your mobile phone.

It’s great creative campaigns like this that strive to take online advertising to the next level.

FireFly: The Language of Love in Social Media

New rules for brand engagement

Firefly has conducted the first global qualitative research study into consumers’ general attitudes and behaviors towards brands in social media. The research, that included in-depth discussions with organizations as well as hundreds of consumers across 15 countries, will provide companies and their brands with valuable insight into how to navigate social media more effectively.


Discover more about the findings by viewing the summary report.



Milward Brown and Dynamic Logic: 11 for 2011

Top 11 digital predictions for 2011

Millward Brown’s Futures Group has identified 11 digital trends for 2011 in its latest research report, Digital Predictions for 2011. (Download)
The report offers an insight into what we can expect to see in the digital marketing world in 2011. It's not exclusively mobile-focused, but there is a bit of mobile in there, and we know our knowledgeable readers are interested in the bigger picture, so without further ado, here they are.
Brands will be forced to straddle their presence between the public open web and semi-walled gardens, as surfing the web is increasingly replaced by running apps or viewing pages on Facebook. These application and fan page ‘gardens’ are popular because they allow marketers to control and simplify consumer interactions. However, brands will increasingly need to tend multiple ‘gardens’, often building different apps for specific platforms, to ensure they are both relevant and present everywhere their consumers want to encounter them. “It may be easier to drive traffic to a fan page than an ecommerce site, so brands need to be increasingly clear about whether their online objective is engagement or sales.” says Millward Brown global innovations director, Duncan Southgate. “They must also decide whether to have different offers on Twitter or Facebook than on the brand website. Experience and research will help marketers pull the pieces of the puzzle together.”
Evolution of online shopping as Augmented Reality technologies bridge the intangibility gap. Despite some remaining fears around disclosure of personal information, online shopping will continue to grow strongly. Many countries will follow the US in their enthusiastic uptake of collective buying services like Groupon. There are currently more than 500 of these sites in China, though many are expected to fade into obscurity. In the UK, mobile shopping apps will be particularly popular, while in India, Millward Brown expects to see growth in online travel ticket buying that helps consumers bypass long queues at stations. Globally, the company also expect brands to use innovative new technologies, including AR, to help bridge the ‘intangibility gap’ that exists because consumers can’t touch and feel a product they buy online.
Online display explodes out of its box. Marketers will increasingly attempt to deliver immersive and engaging branding messages within the ad itself, using expandable formats and interactive features which often replicate part of the experience of a microsite or social media page. In line with this objective, display formats are constantly transforming, and many new formats are growing in popularity. These include: double-teaming, where planners combine multiple formats on the same page; social titbits where banners include a taste of live social activity such as a Twitter feed; and slide-up formats, which use small but intriguing imagery to capture attention, and then expand to take over larger portions of the screen. 
Viral video is no longer an afterthought. Viral potential is now an increasingly important element of digital campaign planning. More readily available viral measurements - such as Millward Brown’s viral potential pre-test and Kantar Video’s in-market tracking - allow marketers to better plan, monitor and adjust  accordingly. Viral potential is no longer considered a nice to have, but is becoming a key success criteria for any new communications idea. However, the creative challenge could get ever harder as each new viral hit raises the bar of consumer expectation. Advertisers may need to be more distinctive than ever. To counter this, more advertisers will promote their ads in a viral environment, particularly since Millward Brown’s recent YouTube research shows that paid online promotion generates a ‘free’ incremental viral bonus over and above the paid views.
More ‘made for web’ video content. With online video advertising spend in a high growth phase, marketers globally are likely to invest more effort optimising their online video creative in 2011. Dynamic Logic research has shown that repurposed TV ads can effectively generate awareness, but made-for-web video tends to be better at driving persuasion.
More mobile eyeballs. The improved performance capabilities of mobile devices mean that more people are online, more of the time. Marketers will seize this opportunity, particularly since newer devices enable better mobile ad experiences. Mobile advertising budgets will increase significantly over 2010 and the brand impact achieved from mobile will continue to out-perform online through 2011.
Brands find their places with geo-location. Today, geo-location is all about ‘checking in’, but 2011 will provide a more rewarding experience once the user has checked in, and Millward Brown also expects to see a development in “check out” features (e.g. suggestions of where to go next). The company also expects to see growth in apps such as Shopkick that automatically award points/promotions upon entering a store. The arrival of Facebook Places alongside services such as Foursquare means that more brands will use location as an app feature, as a communication platform, a fan page feature or as the key to a deal, possibly tied in with loyalty card data. Brands which don’t have locations of their own will seek out appropriate tie-ups. 
Search: increasing personal, mobile and impactful. Consumers will trade privacy for relevance. Links with social media profiles, search history and behavioural segmentation will allow greater search relevance for users prepared to share this information with search engine providers. Mobile search will make further gains as developers take full advantage of the unprecedented breadth of information available and consumers realise the benefit of searching via apps such as Google Maps. Search results will also become more visually impactful, increasing the need for marketers to understand the brand impact of search.
Gaming on the move. The recent launches of Sony’s Move and Microsoft’s Kinect have breathed new life into the Playstation and Xbox consoles, and will drive further innovation in game design during 2011. Meanwhile, casual gaming, driven strongly by the capabilities of Apple’s iPhone and iPod touch, is likely to grow further as these gamers continue to feed their app-snacking habits, and developers take full advantage of the larger iPad interface. Growth in the use of social games is also likely, assuming developers such as Zynga can build on the success of FarmVille and Mafia Wars. Research from Dynamic Logic has revealed that brands can benefit from in-game branding where it’s seen to be relevant, and Millward Brown predicts this to be a growth area in 2011.
Social graphs will make targeting more relevant. Relevant social integration can delight consumers. A recent Firefly Millward Brown study revealed that people are looking for brands in social media to be more relevant to their needs. Consumers will remain active in the biggest social network (Facebook) because so many contacts are there, but they may increasingly be more engaged in other niche networks that play to their particular interests.  Facebook’s scale provides excellent targeting opportunities for brands, but to really be effective, sophisticated algorithms are needed to make sense of the complex relationships between people.
The battle for online privacy will intensify. Marketers will make progress on the development of online transparency frameworks as consumers are increasingly empowered to look under the bonnet. They will avoid regulatory measures to protect online privacy by enabling users to manage their own profiles and by being clearer about their data models. Despite these efforts, however, the battle will continue between regulators and the industry about the scope of personal information which forms the building blocks of online identity.


10 business models that rocked 2010

Some people stumbled upon great ways to make money. During 2010 many promising concepts reached a tipping point. Let’s take a closer look at their business models.